Nem az AI fogja elpusztítani a világot, hanem az emberek

A soha nem látott bőség korszakát hozhatja el az emberiség életébe az AI (Artificial Intelligence – magyarul MI), azaz a mesterséges intelligencia. Mindezt persze még megelőzi egy „rövid, nehézségekkel járó időszak”. Legalábbis ezt hirdetik fennhangon a különféle vállalatok vezérigazgatói, az önjelölt jövőbe látók, a látnokok, a Tech-Guruk és a több millió követővel és több ezer eladott könyvvel büszkélkedő Szilícium-völgyben tevékenykedő „kockák”.

Az elmúlt évben számos olyan előadást, interjút és online vitát néztem végig, ahol eme szakértők kifejtették a nézeteiket. Azt próbáltam megérteni, hogy vajon mire alapozzák a jövőre vonatkozó hagymázas elképzeléseiket és miből fakad az az arcpirító nagyképűség, miszerint olyan témáról beszélnek, ami amúgy túlmutat saját szakterületükön. Azt hiszik, úgy beszélhetnek a mesterséges intelligenciáról, hogy közben nem veszik figyelembe az éghajlatot, a politikát, a gazdaságot, a szociológiát, az antropológiát és nem utolsósorban az emberi természetet.

A „kockák”

Félreértés ne essék, ők valóban szakértők – de csupán a technológiához értenek. A mesterséges intelligencia ideális jövőbeli forgatókönyveivel foglalkoznak, modelleket elemeznek, mindezt egy olyan világban, ahol nincs éghajlati válság, nincs tekintélyelvű irányítás, nincs infláció, és ahol az élelmiszer-ellátás is zavartalan. Az ilyen típusú „kockák” (a túlzottan intellektuális beállítottságú emberek, akik csupán egy szűk területre összpontosítják a figyelmüket – a ford.) meglehetősen elrugaszkodtak a valóságtól és ez rendkívül veszélyes is lehet. Az úgynevezett szakbarbárok (Olyan, egyébként magasabb képzettségű és iskolázottságú személy, aki saját szakmájának kérdésein kívül semmi más iránt nem érdeklődik, semmi mással nem foglalkozik. – a ford.) esetében is gyakori jelenség ez, éppúgy, mint a „kockáknál”, hogy a technológia iránti elkötelezettségük a legjobbat hozza ki belőlük. Ez azonban oda vezethet, hogy sokan közülük hajlamosak felsőbbrendűnek gondolni magukat. Ők valóban úgy érzik, hogy a „kiválasztottak” közé tartoznak, csak azért, mert képesek számítógépes programokat írni, szoftvereket fejleszteni, vagy szakszóval élve, kódolni. Persze, kétségtelen, és mindez szuper.

Hadd mutassam be röviden, mi történik egy civilizációval az összeomlás idején, és hova vezethet mindez a valódi AI által irányított játékban.

A „kockák” utópisztikus forgatókönyveivel ellentétben ez egy reális forgatókönyv, amely figyelembe veszi mindazokat a fent említett tényezőket, amelyeket a tisztelt kollégák figyelmen kívül hagytak.

Amint az élelmiszertermelés hozamai tovább csökkennek, az infláció elszabadul és a kormányok képtelenek lesznek előteremteni a katasztrófa elhárításához szükség forrásokat. Beindul tehát a globális gazdasági összeomlás folyamata. Miközben minden egyéb technológiai fejlesztés lelassul, a mesterséges intelligencia fejlődése rakéta módjára hasít tovább. Köszönhetjük mindezt a multinacionális vállalatoknak, amelyeknek megvannak az ehhez szükséges eszközeik, és a tekintélyelvű kormányoknak, amelyeknek megvan a hatalmuk ahhoz, hogy a forrásokat átcsoportosítsák az emberek élelmezéséről a mesterséges intelligencia fejlesztésére.

Annak ellenére, hogy a közpénzeket fényes nappal, a szemük előtt lopják el, az éhezés és a megélhetési nehézségek (legfőképpen az infláció) által megtizedelt emberek milliárdjai továbbra is megszavazzák az egyre szélsőségesebb nézeteket valló kormányokat. Ezek a kormányok pedig egyre jelentősebb összegeket fektetnek be a mesterséges intelligencia fejlesztésébe, azt hangoztatva, hogy ez az egyetlen reményünk a világ megmentésére. Világszerte elindult a jelenlegi „energiaátállást” szorgalmazó kampányhoz hasonlóan az „információs átállás” népszerűsítése is a célból, hogy mindannyiunkat rábeszéljenek a mesterséges intelligencia támogatására. Persze senkit nem érdekel, hogy közben éhezünk, szűkülnek a munkalehetőségek és nagyobb elnyomásban élünk, mint valaha.

A technológia vívmányai

Az eredmény természetesen az – mint a történelem során az emberiség által kifejlesztett legtöbb technológia esetében – , hogy a mesterséges intelligencia legrosszabb, leggonoszabb és legjövedelmezőbb formáit fejlesztik ki első körben, szemben azokkal, amelyekre a társadalomnak valóban szüksége lenne.

A „bőség” korszaka valójában sosem jön el, mivel az egekbe szökik majd a mesterséges intelligencia használatának díja, miközben a kapzsi befektetők és a kocka haverjaik hatalmas nyereségre tesznek szert.

Ez lenne tehát a reális forgatókönyv a mesterséges intelligencia jelenleginél is borzasztóbb jövőképével kapcsolatban, ahol a kapzsiság és a hatalmi korrupció továbbra is fennmarad. És miért is ne maradnának? Hiszen mindig is velünk voltak. A technológia vívmányaitól nem lesznek jobbak, kedvesebbek, bölcsebbek az emberek. A technológia csupán elhiteti az emberekkel, hogy mindennél és mindenkinél is tökéletesebbek. Aki azt hiszi, hogy a mesterséges intelligencia megteremtheti a valódi demokrácia, az egyenlőségen alapuló társadalom és a bőség korszakát, jobban teszi, ha ezt újra és alaposan átgondolja.

A tekintélyelvű, szélsőséges hatalmi rendszerek felemelkedését nagyban elősegítették a Cambridge Analytica-hoz (A Facebook-Cambridge Analytica adatbotrány esemény során a 2010-es években több millió Facebook-felhasználó személyes adatait gyűjtötte össze beleegyezésük nélkül a Cambridge Analytica brit tanácsadó cég, elsősorban azért, hogy politikai reklámozásra használják fel azokat. – a ford.) hasonlatos mechanizmusok. Az a kifejezés, hogy egyenlőség, hamarosan a vicc kategóriába fog tartozni, mivel a mesterséges intelligencia korszakában milliárdok válnak majd munkanélkülivé, ami pedig a bőséget illeti: miféle bőségről is beszélünk? Egy olyan világban, amely nagyrészt lakhatatlanná vált, és ahol az élelmiszerkészletek csökkennek, hogyan beszélhetünk bőségről akkor, amikor világszerte millióan éheznek és súlyos, rendszerszintű gazdasági zavarok fenyegetnek bennünket?

De legfőképpen – hogyan is beszélhetnek a „kockák” a bőségről ma, amikor a mesterséges intelligenciát is használó kiberhadviselés, a világszerte pusztító éhínség és a tömeges migráció máris egy lehetséges világháború felé sodor minket? Hmmm… azt hiszem, ez az egész kissé túl lehangoló a „kockák” számára, és amúgy is csupán „a képzelet szüleménye”. Ez azonban nem akadályozza meg őket abban, hogy vadabbnál vadabb forgatókönyveket találjanak ki arról, hogy a mesterséges intelligencia miként fogja majd megoldani az összes problémánkat. Hisz végül is mit tudhatnak ők? Úgy nőttek fel, hogy a Star Treket és más hasonló történeteket nézték a tévében, miközben előrecsomagolt szendvicseket ettek. Nincs egy átfogó képük a világról, az ökoszisztémáról és a társadalomról. Nem bízom a „kockákban” és más túlságosan speciális, szűk látókőrű szakemberekben sem. Gyakorlatilag a fejük búbjáig belemerültek a saját szakmájuk bugyraiba, és nem látják a fától az erdőt.

A bejegyzés George Tsakraklides oldalán 2024-ben közölt írása alapján készült.

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

További cikkeink a témában

A nagybetűs Tudatlanság

A nagybetűs Tudatlanság

Miközben a balga emberiség kétségbeesetten próbál elmenekülni az általa okozott erdőtüzek és áradások pusztító ereje...